| На 15 декември 2015 година в сградата на Върховен административен съд беше представена новата книга на съдия Марина Михайлова „Процесуални аспекти на конфликта на интереси”. Мероприятието беше открито от председателя на ВАС Георги Колев. Присъстваха представители на юридическата общност, магистрати и адвокати. Книгата е посветена на дъщерята на съдия Марина Михайлова и приходите от продажбата ще бъдат дарени за деца страдащи от неврологични заболявания. За първи път след влизането на сила на ЗПУКИ на 01.01.2009 година е направен правен анализ на съдопроизводството по прилагането му, като освен теоретичните изследвания, е анализирана практиката на съдилищата по прилагането му. |
Книгата представлява комплексно изследване у нас на въпросите, касаещи съдебният контрол, неговата същност и ефективност при правоприлагането в областта на обхвата на установяване и предотвратяване на конфликта на интереси. За целта са изяснени понятията: конфликт на интереси, обществен интерес, частен интерес, имотна облага, лица, заемащи публични длъжности и свързани лица, елементи на правораздаването, процесуално легитимирани субекти и др. Разгледана е регламентацията на конфликта на интереси в правото на Европейския съюз и дадените дефиниции на това понятие. Анализирани са редица актове на ЕС, касаещи конфликта на интереси в публичната сфера. Изследвана е правната уредба на конфликта на интереси от освобождението на България от 1978 година до приемането на ЗПУКИ. Процедурата по прилагане на ЗПУКИ е разгледана като част от административния процес в широк смисъл. Изяснен е правния статут на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и процесуалното й качество в производството по ЗПУКИ. Изследвани са субектите, публичните длъжности в определени групи и техните характеристики и юридическото съдържание на забраните за преодоляване конфликта на интереси. Разгледан е детайлно институтът на несъвместимост по ЗПУКИ. Предмет на изследването е съдопроизводството по ЗПУКИ, като са посочени материалноправните и процесуални предпоставки и субектите в съдебното производство. Подробно за развити хипотезите на нищожност и унищожаемост на административните актове, с които е установен конфликт на интереси.
Разгледани са изискванията за декларирането на несъвместимост и частен интерес от лицата, заемащи публични длъжности. Дискутирана е правната природа на последиците от установяване на конфликт на интереси и специално на отнемането на получената облага по чл. 33 ЗПУКИ като принудителна административна мярка, сходствата и различията й от имуществената санкция. Административнонаказателните разпоредби са разгледани в паралел по ЗПУКИ и ЗАНН и са посочени приликите и разликите им.
|